Piekło

Mamo czy piekło istnieje? Zapytało mnie moje sześcioletnie dziecko.
Istnieje jeżeli w nie wierzysz, odpowiedziałam.

Chciała wiedzieć, kto i dlaczego może pójść do piekła. Zapytała czy jak ktoś krzyczy i się złości to też tam trafi. Ze łzami w oczach powiedziała, że się boi, że jak o tym myśli to boli ją brzuch, że w przedszkolu często o tym myśli.

Zaniepokojona drążyłam delikatnie, szukając źródła zainteresowania piekielnym miejscem. Dziecko moje uparcie twierdziło, że nikt jej nie straszył, że ona tak sama sobie o tym myśli.

Tydzień. Cały tydzień zmagało się moje dziecko, a my razem z nim. Piekło przeraziło ją bardzo, a moje zapewnienia i próby wyjaśnienia nie przynosiły ulgi.

Aż pewnego wieczora, podczas jednej z rozmów, niezwiązanej z tematem, opowiedziała nam Gabi historię o rozsypanym w przedszkolu kolorowym ryżu,  i o tym jak młodszej koleżance pomogła zebrać ten ryż. Ryż zbierały we trzy. Dołączyła do nich jeszcze jedna dziewczynka, która pomagała tylko dlatego, żeby nie trafić do piekła.

hell-1045030
Rodzice dzieci, nie oceniam was. Nie mam prawa. Ale na Boga, nie straszcie swoich dzieci piekłem. Nie kłamcie. Nie oszukujcie ich. Nie manipulujcie. Nie tędy droga. Wspierajcie, to lepsze rozwiązanie niż próba wmówienia dziecku, że jak nie posprząta, to trafi w piekielne otchłanie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s