Etykietowanie dzieci

aid549254-v4-900px-Stop-Labeling-People-Step-4-Version-2

Dziś ugotowałam świetną zupę, czy to oznacza, że jestem dobrą kucharką?
Za każdym razem jak odwiedzają nas rodzice męża, obiad wychodzi mi beznadziejnie, czy oznacza to, że nie umiem gotować?

Jesteś uparta, jesteś dzielna, jesteś mądra, jesteś ambitna, jesteś niegrzeczna, jesteś niejadkiem, jesteś łobuzem, jesteś bałaganiarzem.

JESTEŚ!!!

Czy nazwanie dziecka łobuzem nie zezwala mu właśnie na takie zachowanie?
Czy klasyczny niejadek nie próbuje sprostać oczekiwaniom rodzica, który od zawsze powtarza mu, że nie lubi jeść? Czy nazywając dziecko dzielnym, nie odbieramy mu przypadkiem prawa do bycia mniej dzielnym?

Etykietowanie boli, denerwuje i wpycha nas w role, które często są dla nas krzywdzące i bardzo niewygodne. W przypadku dzieci to błędne koło. Skoro mama mówi, że jestem uparciuchem, to widocznie jestem i nie założę rano butów bez walki. Wtedy mama kolejny raz potwierdzi ten fakt, a dziecko zacznie tak o sobie myśleć. Nie bez smutku.

Ja również przypięłam łatki moim dzieciom. Kasia grzeczna i opiekuńcza, Gabi uparta i niegrzeczna. Pewnego dnia, Gabi zachowywała się zupełnie inaczej, podeszłam do niej i mówię: – ale jesteś grzeczna! Na to ona z wielkim zdziwieniem: – mamo ja jestem grzeczna?  Zorientowałam się wtedy, że moje podejście do dzieci wymaga naprawy. Natychmiastowej.

Dziecko ma prawo do bycia takim jakie jest, nie nazywajmy, nie wrzucajmy go w role. Pozwólmy aby dziecko było dzieckiem. Gdy zachowa się odważnie, powiedzmy mu o tym. Gdy zrobi bałagan w pokoju i nie chce go posprzątać, oceńmy konkretną sytuację, zamiast przypinać mu kolejną łatkę. Nie wkładajmy dziecka do przegródek i szufladek, bo czasem nigdy nie udaje się z nich wyjść.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s