Kiedy Twoje słowo zmienia życie

„Kiedyś Twoje dziecko rozwinie skrzydła, od Ciebie zależy czy będzie latać”.  Dziecko, które doświadczyło przemocy emocjonalnej prawdopodobnie nigdy nie rozwinie skrzydeł.

Fundacja Rodzice Przyszłości prowadzi kampanię społeczną, realizowaną pod hasłem: „KAŻDE TWOJE SŁOWO ZMIENIA ŻYCIE”, która zwraca uwagę na zjawisko przemocy emocjonalnej wobec dzieci. Do szóstego roku życia dzieci bezkrytycznie przyjmują świat przedstawiony przez rodziców i wychowawców. Chcemy uświadomić rodzicom oraz wszystkim tym, którzy zawodowo lub po przyjacielsku zajmują się dziećmi, jak wielkie znaczenie ma sposób porozumiewania się z dzieckiem, przekazywania mu informacji, poleceń i opisywanie świata.

Przemoc emocjonalna to zjawisko, które większość rodziców stosuje wobec swoich dzieci nieświadomie, a czasem zwyczajnie bezmyślnie – nie zdając sobie sprawy z wynikających z niej konsekwencji. Przemoc emocjonalna najczęściej jest odreagowaniem dorosłych na ciekawość, żywiołowość, spontaniczność
lub niecierpliwość małego dziecka. Często także dorośli przelewają własne emocjonalne niedobory z dzieciństwa na swoje dzieci i innych dorosłych.
Niska świadomość, wyrządzanej dziecku w ten sposób krzywdy, wynika również z faktu, że skutki przemocy emocjonalnej potrafią zbierać żniwo dopiero po wielu latach, dotykać dorosłego człowieka, którego pewność siebie, stabilność emocjonalna i poczucie własnej wartości zostały ograniczone lub odebrane w bardzo młodym wieku. Samoocena dziecka kształtuje się w pierwszych latach życia głównie pod wpływem opinii znaczących osób dorosłych – rodziców, krewnych, nauczycieli i wychowawców.

  1. Dziecko, oznaczone negatywną etykietą, czuje się obwinione i dewaluowane. Traci zaufanie do siebie i staje się niepewne, wstydliwe. W przyszłości będzie nadmiernie poczuwało się do winy i przypisywało przyczyny niepowodzenia sobie. Wykształci się „wyuczona bezradność”.
  2. Dziecko czuje się upokorzone – traci poczucie godności i jako dorosły człowiek nie potrafi postawić granic walcząc o szacunek dla swojej osoby (jest mało asertywne).
  3. Traci zaufanie do opiekuna/rodzica a bezpieczna, pozytywna więź emocjonalna zamienia się w ambiwalencję wobec rodzica. Próby ponownego zbliżenia się do rodzica są blokowane przez uczucia niechęci, wstydu i strachu.
  4. Dziecko niepewne i niespokojne będzie w przyszłości kierować się negatywnymi sugestiami rodzica (samospełniająca się przepowiednia), popełniać błędy w działaniu i utwierdzać się w negatywnym mniemaniu o sobie (będzie działało sprzężenie zwrotne, wzmacniające niskie poczucie wartości).
  5. W przyszłości, jako człowiek dorosły będzie tak samo lub podobnie traktowało swoje dziecko.

Bądź Świadomym Rodzicem – wypełnij bezpłatny test na stronie: www.testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna

Pamiętaj, że „KAŻDE TWOJE SŁOWO ZMIENIA ŻYCIE”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s