„Kiedyś Twoje dziecko rozwinie skrzydła, od Ciebie zależy czy będzie latać”. Dziecko, które doświadczyło przemocy emocjonalnej prawdopodobnie nigdy nie rozwinie skrzydeł.
Fundacja Rodzice Przyszłości prowadzi kampanię społeczną, realizowaną pod hasłem: „KAŻDE TWOJE SŁOWO ZMIENIA ŻYCIE”, która zwraca uwagę na zjawisko przemocy emocjonalnej wobec dzieci. Do szóstego roku życia dzieci bezkrytycznie przyjmują świat przedstawiony przez rodziców i wychowawców. Chcemy uświadomić rodzicom oraz wszystkim tym, którzy zawodowo lub po przyjacielsku zajmują się dziećmi, jak wielkie znaczenie ma sposób porozumiewania się z dzieckiem, przekazywania mu informacji, poleceń i opisywanie świata.
Przemoc emocjonalna to zjawisko, które większość rodziców stosuje wobec swoich dzieci nieświadomie, a czasem zwyczajnie bezmyślnie – nie zdając sobie sprawy z wynikających z niej konsekwencji. Przemoc emocjonalna najczęściej jest odreagowaniem dorosłych na ciekawość, żywiołowość, spontaniczność
lub niecierpliwość małego dziecka. Często także dorośli przelewają własne emocjonalne niedobory z dzieciństwa na swoje dzieci i innych dorosłych.
Niska świadomość, wyrządzanej dziecku w ten sposób krzywdy, wynika również z faktu, że skutki przemocy emocjonalnej potrafią zbierać żniwo dopiero po wielu latach, dotykać dorosłego człowieka, którego pewność siebie, stabilność emocjonalna i poczucie własnej wartości zostały ograniczone lub odebrane w bardzo młodym wieku. Samoocena dziecka kształtuje się w pierwszych latach życia głównie pod wpływem opinii znaczących osób dorosłych – rodziców, krewnych, nauczycieli i wychowawców.
- Dziecko, oznaczone negatywną etykietą, czuje się obwinione i dewaluowane. Traci zaufanie do siebie i staje się niepewne, wstydliwe. W przyszłości będzie nadmiernie poczuwało się do winy i przypisywało przyczyny niepowodzenia sobie. Wykształci się „wyuczona bezradność”.
- Dziecko czuje się upokorzone – traci poczucie godności i jako dorosły człowiek nie potrafi postawić granic walcząc o szacunek dla swojej osoby (jest mało asertywne).
- Traci zaufanie do opiekuna/rodzica a bezpieczna, pozytywna więź emocjonalna zamienia się w ambiwalencję wobec rodzica. Próby ponownego zbliżenia się do rodzica są blokowane przez uczucia niechęci, wstydu i strachu.
- Dziecko niepewne i niespokojne będzie w przyszłości kierować się negatywnymi sugestiami rodzica (samospełniająca się przepowiednia), popełniać błędy w działaniu i utwierdzać się w negatywnym mniemaniu o sobie (będzie działało sprzężenie zwrotne, wzmacniające niskie poczucie wartości).
- W przyszłości, jako człowiek dorosły będzie tak samo lub podobnie traktowało swoje dziecko.
Bądź Świadomym Rodzicem – wypełnij bezpłatny test na stronie: www.testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna
Pamiętaj, że „KAŻDE TWOJE SŁOWO ZMIENIA ŻYCIE”.