Egzekucja wilków


Dwie młode samice z Brzozowa zostały zabite. Wyrok na trzeciego wilka jest wydany.
Komuś bardzo zależało na czasie. Aby zrobić to szybko, zanim ktoś zdąży zaprotestować. Nie bez znaczenia jest to, że prokurator z Brzozowa jest czynnym myśliwym. To on pierwszy nagłośnił sprawę i sprawił, że zaczęła o tym mówić cała Polska. Niesety lobby myśliwskie zaczyna realizować swój makabryczny plan. Ustna zgoda na odstrzał została wydana w piątek, w sobotę wilki nie żyły. Dwa pierwsze, przypadkowo spotkane wilki. Bez konsultacji z organizacjami zajmującymi się wilkami, bez obserwacji. Na podstawie jednej relacji pilarzy.

W ostatnim czasie informacje dotyczące interakcji wilków z ludźmi pojawiały się niemal codziennie. Nagle wilki zaczęły podchodzić pod domy, stały się zagrożeniem dla ludzi. Jestem daleka od teorii spiskowych, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to zaplanowana, wyreżyserowana akcja. Że komuś bardzo zależało na takiej kumulacji. Przecież strach to najprostsza metoda sterowania ludźmi. Pomysł wydaje się tak absurdalny, że aż niemożliwy. A co jeśli za tym wszystkim stoją ludzie, którym nie podoba się całkowita ochrona wilka?
Ostatnie wydarzenia pokazują dobitnie, jak mała jest wiedza społeczeństwa o zwierzętach mieszkających w naszym sąsiedztwie, jak bardzo opieramy nie na relacjach z telewizji i Internetu. Jak zdrowy rozsądek i podstawowa wiedza są wypierane przez szum medialny.

Wilki nie są zagrożeniem dla człowieka. Nie atakują go. Od II wojny światowej mieliśmy cztery udokumentowane przypadki pogryzienia ludzi przez wilki. W każdym przypadku były to osobniki wychowane przez ludzi, które zatraciły lęk przed człowiekiem. CZTERY, przez ponad 75 lat!

Wznowienie polowań na wilki, niesie ryzyko rozbijania grup rodzinnych. Młode niedoświadczone wilki, zostaną bez opieki i wsparcia dorosłych, które w procesie wychowania jest tak samo kluczowe, jak u ludzi. Nie możemy do tego dopuścić. To błędne koło złych decyzji. Doprowadzanie do powstania dysfunkcyjnych rodzin, może skutkować zwiększoną ilością polowań na zwierzęta gospodarskie. Młode wilki, pozbawione możliwości nauki ważnych dla gatunku zachowań, będą szukały łatwych źródeł pożywienia. Jak nie trudno sie domyślić, doprowadzi to do konfliktu na linii człowiek – wilk. Rolnicy, którzy stracą zwierzęta, będą domagali się odszkodowań i odstrzału wilków. Da nam to efekt kuli śnieżnej. Każda kolejna śmierć wilka będzie generować następny problem. I tak bez końca. Aż do końca.

Rola wilka w ekosystemie jest niezastąpiona. Wilki regulują populację zwierząt kopytnych, oczyszczają las z padliny. Prowadzą naturalną selekcję, polując w większości na chore i słabe osobniki. Wilki są sprzymierzeńcem człowieka, nie jego zagrożeniem. Unikają kontaktu z ludźmi. Niesety ekspansywna działalność człowieka, ciągle zmniejszające się obszary leśne, budowanie domów w bezpośrednim otoczeniu lasu, prowadzenie komercyjnych czatowni fotograficznych, gdzie zwierzęta są regularnie dokarmiane, próby oswajania wilków i wiele innych działań, doprowadzają do możliwości powstania sytuacji konfliktowych, które zazwyczaj kończą się śmiercią zwierzęcia.

Zanim damy się ponieść medialnym rewelacjom, zapewnieniom myśliwych, że oni chcą nas uratować, że liczebność wilków osiągnęła stan krytyczny i teraz stanową zagrożenie dla naszych dzieci, dajmy sobie szansę na rzetelną wiedzę i własne stanowisko, oparte nie na histerii, a na faktach. Warto wiedzieć. Serio!

Każdą obserwację wilka można zgłosić do Stowarzyszenia dla Natury Wilk, to grupa badaczy mająca uznanie na całym świecie. Ludzie podchodzący do dzikich zwierząt z szacunkiem i zdrowym rozsądkiem, opartym na ogromnej wiedzy i doświadczeniu.

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie Dla Natury Wilk.

1 Comment

  1. Też słyszałam, że wilki nie atakują ludzi, chyba, że się je do tego specjalnie sprowokuje. Bardzo mi przykro, że takie rzeczy się dzieją. Zamiast chronić zagrożone gatunki, to się je wykańcza. :/

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s